Jest plan dla Bełchatowa: bez odkrywki w Złoczewie, obecne bloki wygaszane do 2036 r.

Kopalnia w Bełchatowie
12 bloków energetycznych w Bełchatowie ma być wygaszanych od 2030 do 2036 r., a PGE nie stworzy odkrywki w Złoczewie – to kluczowe założenia Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, którego projekt przyjął Zarząd Województwa Łódzkiego.

Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, którego projekt przyjął Zarząd Województwa Łódzkiego. Dokument, który pozwoli ubiegać się o unijne dofinansowanie dla transformacji regionu bełchatowskiego, zawiera kilka kluczowych deklaracji. 

Dwie najważniejsze dotyczą przyszłości 12 bloków energetycznych oraz odkrywki w Złoczewie. 

Koniec elektrowni w Bełchatowie w 2036 r. 

Zgodnie z przedstawionym w projekcie TPST harmonogramem wyłączanie 12 bloków energetycznych w Bełchatowie potrwa siedem lat. Plany zakładają, że w 2030 r. zostanie zamknięty jeden blok, w 2031 r. – jeden, w 2032 r. – dwa, w 2033 – dwa, w 2034 r. – trzy, w 2035 r. – dwa i w 2036 – jeden. To przełomowa deklaracja, gdyż do tej pory o wygaszaniu bloków już za mniej niż dekadę nie było mowy. 

Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w regionie. I tak w polu Bełchatów i Szczerców ma to nastąpić odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. 

W projekcie TPST zapisano również, że eksploatacja węgla ze złoża w Złoczewie byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego z tego terenu. Obszar ten został zaś zgłoszony do obszaru transformacji. 

To bardzo istotna deklaracja. Choć PGE już w zeszłym roku zapowiedziało, że nie zamierza tworzyć nowej odkrywki, decyzję tę zostawiono potencjalnemu następcy, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma przejąć wszystkie aktywa węglowe od spółek skarbu państwa. I mimo że decyzja o wycofaniu się z odkrywki w Złoczewie była praktycznie pewna, formalnie nie zapadła. A bez tego nie można byłoby liczyć na pieniądze dla regionu bełchatowskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (344 mln euro, a więc ok. 1,4 mld zł). 

Absolutnie kluczowe decyzje 

Projekt TPST opublikowano na stronie urzędu marszałkowskiego 7 czerwca, a dzień później przedstawiono go podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. 

W jej trakcie głos zabrał m.in. marszałek Grzegorz Schreiber. – Zdefiniowanie sytuacji dotyczącej odkrywki Złoczew był absolutnie kluczowe. Bez tej definicji, bez rozstrzygnięcia sprawy, nie można było skonstruować planu. Co dalej z odrywką, co dalej z tym terenem? – to było pytanie absolutnie podstawowe, na które musieliśmy uzyskać odpowiedź – wyjaśniał Schreiber. 

– Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew, mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej – dodaje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Z projektem Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji można zapoznać się pod tym linkiem.

2 thoughts on “Jest plan dla Bełchatowa: bez odkrywki w Złoczewie, obecne bloki wygaszane do 2036 r.”

  1. Pingback: Bełchatów 2050 -

  2. Pingback: Bełchatów 2050 - Rząd: Bełchatów może otrzymać więcej pieniędzy na transformację

Comments are closed.