CIEKAWOSTKI I LICZBY

22% – tyle energii elektrycznej w Polsce dostarcza Elektrownia Bełchatów.

76% – według analizy think tanku Instrat tyle energii elektrycznej w Polsce może pochodzić z odnawialnych źródeł (głównie wiatru i słońca). Udział węgla może zmaleć do tego czasu z obecnych 70 do 13%, a ostatnie 11% dostarczałby gaz. W roku 2040 r. może to być już odpowiednio 90, 6 i 4%.

89% – taki odsetek młodych mieszkańców Bełchatowa (w wieku 16-19 lat) nie wiąże swojej przyszłości z kopalnią w Bełchatowie. 5% jeszcze nie wie, a 6% – wiąże.

– tylu młodych bełchatowian uważa, że działania Polski na rzecz ochrony środowiska są zupełnie lub raczej niewystarczające.

66% – to procent młodych bełchatowian, którzy twierdzą, że Polska powinna zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Kolejne 24% nie wie, a 10% twierdzi, że nie.

16% – tylko tylu młodych mieszkańców Bełchatowa opowiada się za dalszym wydobyciem węgla brunatnego i budowaniem nowych kopalni. 38% chce, by PGE stawiało na odnawialne źródła energii, a 20% popiera elektrownię jądrową.

1,4 mld zł – tyle pieniędzy rząd chce przekazać regionowi bełchatowskiemu w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To o wiele mniej niż wynika ze wskaźników, które przyjęła Komisja Europejska. Według tych wytycznych do regionu bełchatowskiego powinno trafić prawie 3,4 mld zł. Rząd w większym stopniu zamierza jednak wspierać inne regiony górnicze w Polsce.

7 800 – tyle wynosi zatrudnienie w kompleksie energetycznym w Bełchatowie. Około 4750 osób pracuje w kopalni, a około 3050 w elektrowni.

61 000 – według think tanku Instrat przynajmniej tyle miejsc pracy może powstać w woj. Łódzkim przy „zielonych” inwestycjach, jeśli region przeszedłby sprawiedliwą transformację w optymalny sposób. Najwięcej miejsc pracy – prawie 25 tys. – może powstać przy termomodernizacji budynków. Kolejne 19,5 tys. – przy energii słonecznej wielkoskalowej. Wliczając sektor prywatny, miejsc pracy może być kilka razy więcej.

35-42mln ton węgla brunatnego spala się co roku w Elektrowni Bełchatów.

30,1 mln ton – tyle wyniosły emisje dwutlenku węgla z Elektrowni Bełchatów w 2020 r. To największe emisje w całej Unii Europejskiej. W 2019 r. było to 32,7 mln ton, a w 2018 r. – 38,3 mln. W pierwszej dziesiątce jest jeszcze sześć elektrowni z Niemiec, dwie inne z Polski i jedna z Austrii.

3 tony – mniej więcej tyle rtęci wyemitowała w 2016 r. Elektrownia Bełchatów. To tyle, ile cały hiszpański przemysł.

500 – według niektórych szacunków około tyle osób umiera przedwcześnie każdego roku w związku z zanieczyszczeniami emitowanymi przez kompleks energetyczny w Bełchatowie. Z kolei ponad 200 osób zapada na chroniczne zapalenie oskrzeli.

38% – tyle procent energii w Unii Europejskiej w 2020 r. pochodziło z odnawialnych źródeł. Był to pierwszy rok w historii, gdy z OZE wyprodukowano więcej energii niż z paliw kopalnych (37%). Mocny spadek zanotował zwłaszcza węgiel, z którego pozyskano tylko 13% energii – o 20% mniej niż w 2019 r.

300 m – tyle wynosi wysokość najwyższych kominów elektrowni w Bełchatowie.

386 m n.p.m. – taką wysokość ma Góra Kamieńsk, która powstała jako zwałowisko Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. To najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Usypywanie sztucznej góry zaczęło się w 1976 r., a zakończyło w roku 1993.


Źródła:
Raport „Przespana rewolucja. Sytuacja społeczna w regionie bełchatowskim u progu transformacji energetycznej”, PGEGiEK, Wyborcza.pl, Instrat, Wyniki badania świadomości ekologicznej wśród młodzieży zamieszkałej w Bełchatowie i okolicach