Wiceminister Buda o FST: Bełchatów na 4. miejscu w wyścigu

Czy woj. łódzkie otrzyma pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest o to „dość spokojne”.

Śląskie, Dolnośląskie i Wielkopolska to trzy województwa, które mają zapewnione wsparcie na odchodzenie od węgla w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Trzy kolejne – Łódzkie, Lubelskie i Małopolska – o wsparcie to wciąż się ubiegają.

Wszystkie region złożyły już projekty Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji, a Komisja Europejska jest w trakcie ich analizowania. Jeśli wszystko zakończy się sukcesem, region bełchatowski będzie mógł liczyć na 344 mln euro, a więc ok. 1,4 mld zł. Ale czy można na to liczyć?

 

– Jestem dość spokojny o województwo łódzkie, bo są regiony, które mają dużo trudniejszą sytuację jak np. Lubelszyzna czy Małopolska. Natomiast Łódzkie dołączyło do tej wcześniejszej trójki, która już jest pewna. Można powiedzieć, że ma 4. lokatę w tym wyścigu – powiedział Waldemara Buda w rozmowie z portalem Dzień Dobrych Bełchatów.

Wiceminister z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dodał, że w przygotowywanej umowie partnerstwa zakładane jest uczestnictwo woj. łódzkiego w FST. Według niego projekt TPST Województwa Łódzkiego został też bardzo dobrze oceniony przez Komisję Europejską, a ostatecznej decyzji co do regionu bełchatowskiego należy spodziewać się do końca tego roku.