W Bełchatowie powstanie ośrodek zajmujący się gospodarką obiegu zamkniętego

Głównym zadaniem Centrum Badań i Rozwoju GOZ będzie opracowywanie rozwiązań, które pomogą zapobiegać powstawaniu odpadów oraz wydłużą życie surowców i ich wykorzystanie. Rozwiązania będą dotyczyć i energetyki konwencjonalnej, i energetyki odnawialnej.

– Rozwój technologii OZE powoduje konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Szacuje się, że do 2050 roku w skali światowej może powstać ok. 78 mln ton odpadów związanych z OZE. Dlatego w PGE równocześnie z rozwojem odnawialnych źródeł energii, realizujemy inwestycje, dzięki którym będzie można zagospodarować odpady po instalacjach OZE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

I dodaje: – Realizacja projektu to także ważny element transformacji regionu bełchatowskiego. W pierwszym okresie działalność Centrum wygeneruje około 50 nowych miejsc pracy, a w perspektywie kilku lat będziemy mogli utworzyć nawet kilkaset miejsc pracy w regionie bełchatowskim.

Otwarcie Centrum Badań i Rozwoju GOZ w 2022 r.

W ramach Centrum Badań i Rozwoju GOZ utworzony zostanie centralny ośrodek kompetencji Badawczo-Rozwojowych. Obejmie on obszar zagospodarowania odpadów z przemysłu energetycznego z własnym laboratorium badawczo-technicznym. Jego zadaniem będzie praca nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzysku surowców oraz wytwarzaniu pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów.

Centrum zostanie otwarte w 2022 roku w Bełchatowie.