Fotowoltaika tanieje i staje się coraz bardziej wydajna

92% – o tyle w ciągu ostatnich trzech dekad spadła cena typowych systemów dachowych PV w Niemczech cena typowych systemów dachowych PV.

Instytut Fraunhofer ISE opublikował niedawno raport, w którym zebrano najważniejsze fakty dotyczące fotowoltaiki w Niemczech, Unii Europejskiej i na świecie. A że mowa o jednym z najważniejszych instytutów naukowych zajmujących się systemami energii słonecznej, to warto się zapoznać z przedstawionymi w nim danymi.

Co z nich wynika?

Fotowoltaiki przybywa

Między innymi to, że na koniec 2020 r. energia słoneczna dostarczała globalnie 3,2% energii elektrycznej, a dzięki dodatkowym 135 GW mocy przekroczono próg 700 GW. Co więcej, od 2010 r. rynek rośnie średnio o 34% rocznie.

Uwagę zwraca tzw. wskaźnik EPBT (Energy Payback Time), czyli okres zwrotu energetycznego. Określa on czas, jaki jest wymagany przez system fotowoltaiczny do wytworzenia takiej samej ilości energii elektrycznej, którą zużyto do jego wyprodukowania. Jako punkt odniesienia wybrano najpopularniejsze systemy dachowe z krzemowymi modułami fotowoltaicznymi produkowanymi w Chinach, których wydajność wynosi 19,9%. Wnioski? EPBT w Europie wynosi od 1 do 1,3 roku, w Indiach 0,44 roku, a w Kanadzie – 1,42 roku.

PV coraz tańsze i bardziej wydajne

Raport zwraca też uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat sprawność przeciętnych komercyjnych modułów krzemowych wzrosła o około 15-20%, a modułów CdTe (z wykorzystaniem tellurku kadmu) o 9-19%.

Jednocześnie znacząco spadło zużycie materiałów niezbędnych do tworzenia najpopularniejszych ogniw krzemowych – z około 16 g/Wp do około 3 g/Wp w ciągu ostatnich 16 lat. Było to możliwe zarówno dzięki zwiększonej wydajności, jak i stosowaniu cieńszych płytek oraz wykorzystaniu do cięcia drutów diamentowych.

Raport Fraunhofer ISE podaje też, że ceny typowych systemów fotowoltaicznych o mocy od 10 do 100 kWp w Niemczech wynosiły w 1990 r. około 14 000 euro/kWp. Na koniec 2020 r. sytuacja wyglądała już zgoła odmiennie – było to tylko około 1000 euro. Co więcej, w ciągu ostatnich 40 lat cena modułu spadała o 26% z każdym podwojeniem produkcji. Wynika to zarówno z ekonomii skali, jak i ulepszeń technologicznych. A spadek cen w ostatnich latach nawet przyspieszył.

To wszystko pokazuje, że przyszłość energetyki oparta m.in. na energii słonecznej staje się coraz łatwiej osiągalna.